
Чим ти володієш, то володіє і тобою.
Власність з початку людської цивілізації надихала юристів, підприємців та правителів. Через неї починалися війни та революції. Тому в усіх правових системах власність – це одне з основних понять, і більшість цивільних та господарських суперечок так чи інакше із нею пов’язані.
Але є категорія суперечок, що безпосередньо витікають із правовідносин власності. Це суперечки з приводу самого права власності (його визнання, оскарження, встановлення), суперечки про витребування майна з чужого незаконного володіння та суперечки про порушення прав користування власністю, корпоративні спори.
Юридичне бюро AGIO PLUS завжди готове допомогти вам у вирішенні будь-якої суперечки, пов’язаної із захистом власності.
«Три кити» права власності
Подібно до того, як уявляли Землю давні люди, у права власності також є свої «кити», на яких воно тримається – це три основних правомочності, котрі має власник майна: право володіння, право користування та право розпорядження. Власник володіє усіма цими правами, але може й передати їх іншій особі, як окремо, так і разом. Детальніше про умови передачі власності можна дізнатись, записавшись на консультацію до юриста.
Право володіння та пов’язані з ним суперечки
Право володіння – це право фактичного володіння майном. Приклад передачі права володіння власником іншій особі: передача майна за договором відповідального зберігання.
Але якщо вийде так, що зберігач не поверне майно власнику, а буде утримувати його в себе, то власник має право подати позов про витребування майна з чужого незаконного володіння. У колі юристів такий позов ще з часів римського права називають віндикаційним.
Під час захисту у суді інтересів власника по таких позовах має значення те, як незаконний власник отримав майно у володіння: сумлінно (не знаючи про незаконність) чи несумлінно (знав чи повинен був знати про те, що отримує майно неправомірно).
У несумлінного власника майно може бути витребувано завжди. Складніше – із сумлінним. Від нього свою власність можна повернути лише якщо:
- майно було втрачене, викрадене чи вибуло з володіння проти волі власника (або того, кому власник його передав) іншим способом;
- сумлінний набувач отримав майно безкоштовно у того, хто не мав права ним розпоряджатися.
Право власності та пов’язані із ним суперечки
Право власності – це право видобувати з майна його корисні властивості. Які суперечки можуть при цьому виникнути? Наприклад, у власності підприємства А. знаходиться станція технічного обслуговування автомобілів. Однак, фірма Б., проводячи роботи по благоустрою своєї території, що прилягає до її офісної будівлі, зробила неможливим проїзд автомобілів до СТО, яка належить А. У зв’язку з цим підприємство А. втратило можливість користуватися своїм майном. Для захисту прав власника у таких випадках законом передбачена можливість подання так званого негаторного позову – про усунення перешкод для використання майна, не пов’язаних із позбавленням права володіння.
Суперечки про визнання права власності
Це найбільш розповсюджена категорія суперечок. Стаття 392 Цивільного кодексу надає власнику право подати позов про визнання його права власності, якщо це право оскаржується чи не визнається іншими особами, а також у разі втрати ним документу, що засвідчує право власності.
Ми допомагаємо захистити права у суперечках:
- про визнання права власності на предмет майна юридичних осіб;
- на об’єкт фінансового лізингу;
- на об’єкт будівництва;
- на предмет публічних торгів;
- на знак для товарів та послуг;
- на частку у статутному фонді;
- на акції, грошові кошти на депозитних чи поточних рахунках у банку;
- та багато інших категорій майна.
При вирішенні судами суперечок про визнання прав власності пріоритетне значення мають документи та їх відповідне оформлення. Законодавець встановлює, що право власності на окремі види майна (такі як нерухомість, транспортні засоби та ін.) обов’язково повинно бути зареєстроване державою у встановленому порядку.
Коли мова йде про майно, яке не є первинно створеним, а встигло змінити вже не одного власника, ймовірність того, що при якійсь з угод документи були оформлені неналежним чином, відповідно, зростає. А коли мова йде про угоди купівлі-продажу чи іншого відчуження майна між юридичними особами, важливо щоби останнє було правомочним (приклад неправомочного відчуження: продаж без обов’язкової згоди наглядової ради акціонерного товариства).
І не забуваємо про ще один «бонус» від законодавця: власник, права якого порушено, має право на відшкодування збитків, спричинених йому при такому порушенні. Це означає, що, подаючи позов про усунення будь-якого порушення, яке пов’язане з правом власності, бажано визначити, розрахувати та довести спричинені таким порушенням збитки.
Тому доручати представлення інтересів у господарському суді досвідченому юристу – раціональне рішення для захисту вашого права власності!