
Ось будинок, який побудував Джек…
Піклуйся не прибуток, а про добре ім’я.
Згідно Податкового Кодексу України, контрольна функція за виконанням податкових зобов’язань покладена на державні фіскальні органи. Але жоден свідомий підприємець, звісно ж, не стане очікувати, доки цей «контролер» візьметься до справи. Тому організувати для свого бізнесу якісний контроль за нарахуванням та сплатою податків – одне з найголовніших завдань для керівника. Що ж міститься у цьому понятті? Чому контроль за сплатою податків – затребувана та потрібна послуга?
Контроль за вірністю нарахування та сплати податків
Ця частина податкової роботи починається ще на етапі створення підприємства, коли власник обирає для себе та своєї діяльності оптимальну систему оподаткування. Але з розвитком підприємницької діяльності слідкувати за вірністю та оптимальністю цього сектору стає все важче та складніше. Ідеальним вирішенням проблеми буде командна робота бухгалтера та юриста – і ось чому:
- податкове законодавство часто змінюється. І треба не лише вчасно відслідкувати та застосувати усі новації, але й вірно їх витлумачити у ситуації, коли немає напрацьованої практики та відповідних офіційних пояснень;
- оптимізація податків. Це важливо робити лише при повному розумінні усіх можливих правових наслідків, не порушуючи законів. І бути напоготові для захисту своєї позиції, якщо фіскальна служба витлумачить закон по-інакшому;
- прогнозування зобов’язань. Бухгалтер зробить прогноз, виходячи з планованих оборотів, прибутку. Юрист буде мати інформацію про заплановані законодавцем зміни до нормативної бази. І такий комплексний підхід стане найбільш ефективним.
Контроль своєчасності сплати податків та зборів
І ось, із законодавчим врегулюванням визначились, базу для оподаткування також прорахували. Чи є цього достатньо для того, щоби не потрапити під штрафні санкції? На жаль, ні, тому що потрібно не лише сплачувати вірно розраховані суми, але й сплачувати їх вчасно. Що для цього потрібно:
- скласти для свого бізнесу податковий календар та регулярно актуалізувати його із врахуванням податкових змін;
- своєчасно готувати рахунки для сплати податків та зборів;
- планувати грошові потоки підприємства, не допускаючи того, щоби в останній день, встановлений для перерахування, на рахунках виявився брак потрібних сум.
Виконання цих правил – запорука того, що підприємство не буде зненацька ошелешене перевіркою та його не «накриють» несподівані борги по фіскальних зобов’язаннях.